לא נלחצים: 5 פעולות שאפשר לעשות אם חווים התקף חרדה בזמן נהיגה

גם האנשים שהכי אוהבים לנהוג יוכלו להעיד שלעתים חווית הנהיגה יכולה להיות מלחיצה. כבישים סואנים, נהיגה בתנאי מזג אוויר קיצוניים, נהיגה בלילה ועוד גורמים מלחיצים נוספים עלולים לגרום לנו להילחץ בזמן הנהיגה ובמקרים מסוימים אף לחטוף התקף חרדה. התקפי חרדה, בין אם הם קורים באופן תדיר ובין אם באופן מזדמן, הם חוויה מאוד לא נעימה, במיוחד שהם תוקפים אותנו בזמן הכי לא מתאים. אז מה תוכלו לעשות כשיש לכם התקף חרדה בזמן נהיגה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

עצרו בצד

אם אתם מזהים שאתם חווים התקף חרדה בזמן הנהיגה, הפעולה הראשונה שעליכם לעשות היא לעצור את הרכב שלכם בצד. אם הדבר אפשרי, עצרו בתחנת דלק קרובה, ואם אין בסביבתכם תחנת דלק, עצרו בשולי הכביש או לצד המדרכה. נהיגה במצב כזה יכולה לסכן אתכם ואנשים אחרים על הכביש, ולכן זוהי צריכה להיות הפעולה הראשונה שאתם מבצעים. כמו כן, אתר חיבורים מסביר על התקף חרדה ועל מה שמומלץ לעשות במצבים כאלה, כך שתוכלו להסתייע במידע המקיף שנמצא בו כדי לקבל כלים שיסייעו לכם במצבים דומים.

שתו מים

התקפי חרדה מביאים עמם לרוב תסמינים פיזיולוגיים, לרבות נשימות מהירות ויובש בפה. למעשה, הנשימות המהירות וההתנשפויות יכולות לגרום לפה להתייבש אפילו עוד יותר, מה שמעצים את התחושה הכללית הרעה ולפיכך להגביר את החרדה. לכן, אם יש ברשותכם בקבוק מים, או אם אתם נמצאים בתחנת דלק או בקרבת מקום שבו תוכלו לרכוש לעצמכם מים, אנחנו ממליצים לכם להתחיל לשתות אותם בלגימות קטנות, ולנסות תוך כדי גם להסדיר את הנשימות שלכם.

עשו דמיון מודרך

דמיון מודרך היא שיטה המאפשרת להשתמש בדמיון שלנו כדי להביא את הגוף למצב של הרפיה. שיטה זו נמצאה יעילה בהתמודדות עם התקפי חרדה והיא יכולה לסייע לכם להירגע. בדרך כלל מבצעים את הדמיון המודרך בעזרת מדריך חיצוני שמנחה אותנו, אך עם מעט תרגול תוכלו לעשות זאת בכוחות עצמכם במקרי הצורך.

 

 

התקשרו לאדם קרוב

במצבי דחק מומלץ שלא להיות לבד, ולכן אנחנו ממליצים לכם להתקשר לאדם שאתם סומכים עליו ובוטחים בו שיוכל לסייע לכם בזמן ההתקף. אדם כזה יכול להיות בן משפחה, חבר קרוב, בן או בת זוג ואף מטפל מתחום בריאות הנפש שאתם נמצאים בקשר עמו. חשוב שתדברו עם אדם שיוכל להכיל את המצב שלכם, להבין אתכם ולהרגיע אתכם. במקרה הצורך, יוכל אותו אדם להגיע לאסוף אתכם או לשלוח עבורכם מונית שתיקח אתכם ליעדכם בבטחה.

תנו לחרדה להיות

במקרים מסוימים, הכי טוב פשוט לתת לחרדה להיות. הניסיון שלנו "להתנגד" לחרדה ולהילחם בה עלול דווקא להעצים אותה ולהחריף אותה, ולכן תוכלו לנסות לתת לה להיות עד שהיא תחלוף. תוכלו בינתיים לשבת ברכב שלכם ואולי אף להפעיל מוזיקה שאתם אוהבים מהרדיו כדי לנסות להסיח את דעתכם עד שהחרדה תחלוף ותגיעו לרגיעה.

סיכום

לסיכום, התקפי חרדה הם מצב לא נעים שיכול לתקוף אותנו בכל מקום ובזמנים הכי לא צפויים, גם בזמן נהיגה. אם התקפי החרדה שלכם חוזרים על עצמם, אנחנו ממליצים לכם לפנות למטפל מתחום בריאות הנפש שיוכל לסייע לכם לרדת לשורש הבעיה ולהעניק לכם כלים להתמודדות בצורה מיטבית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות