קונים ומוכרים רכב – אל תוציאו שקל לפני שאתם בודקים את האופציה של ליסינג פרטי

קניית ומכירת רכבים, היא בוודאי לא דבר פשוט. יש סביבה אפשרויות רבות ומגוון סוגי עסקאות. אחת המעניינות והחשובות ביותר שבהן, היא עסקת "ליסינג פרטי". מה זה אומר? במה היא שונה משיטות אחרות? ומה עוד כדאי לכם לדעת על כך? זהו מדריך קצר וענייני:

הגישה העדיפה על רכישה רגילה

כאמור, יש דרכים שונות לגבש עסקת רכישת רכב או שכירתו. עם הזמן, התבססו כמה שיטות מקובלות ובולטות במיוחד לעשות זאת. שיטות אלה, הוכיחו את עצמן בשטח לאורך שנים ולכן כדאי מאוד להכיר אותן. בולטת במיוחד גישת הליסינג הפרטי, אשר ידועה גם בשם ליסינג מימוני. למעשה, ליסינג פרטי הוא הדרך הפופולרית כיום לקנות רכבים חדשים, עבור עסקים ואנשים פרטיים כאחד. בגישה זו, לרוב נותנים מקדמה חלקית על רכישת הרכב. בהמשך משלמים על הרכב בתשלומים חודשיים קבועים. בשלב הסופי של עסקה מסוג כזה, עשוי להיות גם תשלום אחד גדול אחרון.

היתרונות האטרקטיביים – בדגש כספי

ליסינג פרטי (מימוני) מספק שורה ארוכה של יתרונות משמעותיים. מההיבט הכספי (שהוא בוודאי אחד ההיבטים החשובים ביותר), נדגיש את שלוש נקודות הבאות:

  • תשלום חודשי נוח – חוסך את הצורך בלקיחת הלוואה, מאחר שלא צריך לרכוש את הרכב בבת אחת. היבט זה, וודאי עושה את עסקת הליסינג הפרטי לקלה יותר לשילוב בחיי היום יום.
  • תשלום מופחת – מחיר הרכב עשוי להיות נמוך מעט מהרגיל. זאת, מאחר שהוא איננו רכב חדש רגיל, אלא רכב שהיה כבר בשימוש (של חברת הליסינג).
  • לא (בהכרח) מושפעים מירידת ערך הרכב – אם חברת הליסינג נחשבת כ"יד ראשונה" לגבי בעלות על רכב כזה, הרוכשים יהיו הבעלים יד שנייה. אך בליסינג פרטי של רכב חדש, התמונה עשויה להיות שונה לגמרי. ישנה אפשרות של רישום הרוכשים כבעלים יד ראשונה, כאשר הרכב משועבד לחברת הליסינג, עד להשלמת הרכישה.

 

 

יתרונות נוספים

כמו כן, בעסקת ליסינג פרטי תיהנו מהיתרונות הבאים:

  • יכולת להשתמש עוד לפני שרוכשים – ניתן להתחיל להשתמש ברכב באופן מיידי.
  • אפשרויות רבות, גם בסיום העסקה – לאחר הרכישה, ניתן אף להחליט לשדרג את הרכב לרכב מדגם אחר. כך, לאחר שהתנסיתם לאורך חודשים רבים ברכב, תוכלו לדעת טוב יותר אם הוא אכן מתאים לכם או לא.
  • ויש גם ביטוח – ישנו ביטוח על תקלות, במידה ויתגלו לאחר ביצוע העסקה. לא כך הדבר, אם אתם רוכשים רכב בצורה רגילה, בבת אחת.

עוד כמה נקודות חשובות

שימו לב, גם לתובנות השימושיות הבאות:

  • עדיף על שכירה – ליסינג פרטי עדיף על השכרת רכב, מאחר שמדובר בסופו של דבר בעסקת רכישה. זאת, בשונה משכירה, אשר שם מקבלים תמורת התשלומים החודשיים, רק שימוש חודשי וזמני ברכב.
  • סוג עסקה גמיש מאוד – כמה משלמים כמקדמה? מה גובה ומועד התשלום החודשי לאחר מכן? מה יהיה כלול בתשלום ומה לא (ביטוחי רכב, טיפולים) את כל זה ניתן לקבוע בין המוכר לקונה על פי הנסיבות וזהו עוד יתרון גדול.
  • למי זה מתאים ומתי? – עבור עסקים שמחזיקים צי רכב, האפשרות הנבחרת היא לעתים קרובות סוג העסקה שמכונה בשם ליסינג תפעולי. זה הוא מצב, שבו שוכרים רכב יחד עם שירותי אחזקה (כגון רישוי הרכב ותיקונים). זו לא עסקת רכישה. לאנשים פרטיים ועסקים בעלי דרישות נמוכות יותר מבחינת היקפי נסיעה, ליסינג פרטי עשוי להיות המתאים ביותר.

לסיכום

ליסינג פרטי או מימוני, הוא בהחלט אפשרות שכדאי לכם להכיר, לפני שקונים או מוכרים רכב.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות