עושים לכם סדר: מה החוק אומר לגבי עישון בזמן נהיגה?

על פי הערכות במדינת ישראל ישנם עשרות אלפי מעשנים. חשוב להבין כי על פי החוק היבש אין איסור לעשן בזמן נהיגה אולם צריך לקחת בחשבון כי עישון בזמן נהיגה עשוי להיות מסוכן הרבה יותר מאשר למשל דיבור בסלולר, וזאת בשל אירועים אשר עלולים להתרחש בזמן הנהיגה, כמו למשל חיפוש של סיגריה בוערת שנפלה בין המושבים. חשוב להבין כי למרות שהנושא אינו נאכף על ידי הרשויות מתוך הבנה כי מדובר בגזרה שציבור המעשנים לא יכול לעמוד בה, אתם כמעשנים יכולים לגלות אחריות ולהימנע מעישון ברכב, ובמידה וכן, להיערך לכך מראש. כיצד? להלן הפרטים.

מעשנים בזמן נסיעה? כך תוכלו לשמור על כללי הזהירות

זה לא סוד שכבישי ישראל הפכו למקום מסוכן מאוד בעבור ציבור הנהגים כמו גם הולכי רגל, וזאת על רקע הגידול במספר תאונות הדרכים הקלות, כמו גם הקטלניות. חלק מהאחריות האישית של כל נהג לדאוג לכך כי הוא יישאר מרוכז לאורך כל הנסיעה וכן להתמקד בתוואי הדרך, ועל כן אם אתם למשל מגלגלים את הסיגריות באמצעות ריזלות לגלגול סיגריות, מומלץ לגלגל את הסיגריה טרם הנסיעה, ואם אפשר גם לעשן עוד לפני שאתם נכנסים לרכב. הסיבה לכך נובעת בעקבות הבנה כי לעיתים בזמן נסיעה עלולים להתרחש אירועים כמו למשל בלימת חירום, תנועה ערה של הולכי רגל ועוד, כאשר התמקדות בתהליך הגלגול והסיגריות עשוי להסיח את דעתכם ובכך להשפיע באופן ישיר על היכולת שלכם לנסוע בבטיחות.

נוסף לכך הפעולה של עישון בזמן הנהיגה עשויה לגרום לירידה ברמת הריכוז ובהתאם לכך גם להגביר את הסבירות לתאונה קלה או קשה ועל כן חשוב מאוד להקפיד על כללי הזהירות הנדרשים. נוסף לכך חשוב מאוד להבין כי אם אתם מעשנים סיגריות רגילות אין על כך איסור בחוק אולם במידה ואתם מעשנים מריחואנה אתם עלולים לסכן לא רק את החיים שלכם על הגב של אחרים כאשר מדובר בעבירה חמורה בספר החוקים. משטרת ישראל מפעילה אכיפה מוגברת בשביל לאתר נהגים אשר נוהגים תחת השפעה של חומר הקנאביס ועל כן בשום מקרה אין לעשן ברכב בוודאי בזמן נסיעה במידה ואתם מחזיקים ברישיון לעישון קנאביס.

 

 

מדוע רצוי לשמור את העישון לזמן שאתם לא נוהגים?

בזמן נהיגה בכביש עירוני וכמובן בכביש מהיר חשוב מאוד לשמור על ריכוז לאורך כל זמן הנסיעה, כן תהליך של גלגול סיגריה או הדלקה עשוי להוביל להפחתה משמעותית ביכולת שלכם להגיב במהירות לאירועים אשר מתרחשים בדרך. למרות שבשנים האחרונות ניתן להבחין בשינוי מגמה אשר מגיע לידי ביטוי בטכנולוגיות מתקדמות כמו למשל רכבים אוטונומיים, האחריות שלכם כנהגים היא לוודא כי אין שום אירוע אשר עשוי להסיח את דעתכם, ועל כן ההמלצה היא לשמור את זמן העישון לרגע שבו אתם יוצאים מהרכב או עדיין נמצאים בחנייה.

מתקשים לא לעשן בזמן נהיגה? כך תוכלו לעבור את הנסיעה בשלום

אם אתם מתקשים לוותר על העישון, מומלץ לגלגל את הסיגריות שלכם מראש ולא בעת נהיגה חלילה, וכן להקפיד על זהירות בדרכים, החל מהאטה בנסיעה ועד שימת דגש על תוואי הדרך. שימו לב כי כאמור עישון קנאביס הוא אסור על פי החוק, ועל כן אין לעלות על הכביש במידה ואתם נוהגים או נמצאים תחת השפעה.

לסיכום

במדינת ישראל אין חוק אשר אוסר על עישון, אולם צריך לקחת בחשבון כי לעישון עשוי להיות השפעות מבחינת היכולת לשמור על ריכוז, בעקבות נפילה של סיגריה או גלגול. על כן, העדיפו שלא לעשן כלל, ואם אתם כן מעשנים, דאגו לעשות זאת במהירות, מתוך מטרה להימנע מהסחת דעת.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות