המכונית האוטונומית: קסם מסתורי שיישאר רחוק מאיתנו  או הסטנדרט של העשור הבא?

עולם הרכב חווה שינויים דרמטיים ופורצי דרך בשנים האחרונות, לא מעט ואולי בזכות פיתוח של מכוניות אוטונומיות אשר מאפשרות לנהגים ליצור חווית נהיגה חדשנית, ללא מגע יד אדם. למעשה, בשנים האחרונות הקולות בעולם הרכב מתחלקים לשניים – אלו אשר טוענים כי מדובר בקסם שלא באמת יגיע לידי מימוש ואילו אחרים טוענים כי מדובר בסטנדרט אשר הולך לשנות את פני עולם הרכב ונהיגה בכל רחבי העולם. מה המומחים חושבים אודות המכוניות הללו? יצאנו לבדוק וחזרנו עם תשובות.

מכונית אוטונומיות – לא מעט קשיים בדרך

נושא האוטומציה בעולם הרכבים התחיל לצבור תאוצה בעשור הקודם, בייחוד בשל כניסה של חברות כמו טסלה אשר הכריזה כי בעוד מספר שנים תצליח לייצר מכונית אוטונומית בדרגה חמש אשר מאפשרת לנהגים להימנע משימוש ברכב באופן מלא, וזאת על ידי נהיגה המתבצעת על ידי מערכות טכנולוגיות מתקדמות. חברות רבות נוספות הצטרפו למגמה של פיתוח רכבים אוטונומיים, אולם בניגוד לטסלה, חברות אלו הצליחו לפתח כבר עכשיו רכבים ברמה של אוטומציה חלקית, כך שניתן יהיה לשלב בין נהיגה עצמאית לבין נהיגה המתבצעת באמצעות מערכות שליטה.

 

 

יחד עם זאת, למרות קדמת הדרך המשמעותית, עדיין מכוניות אלו אינן מצליחות לתפוס נתח משמעותי מעולם הרכבים, ונכון לשנת 2022 הן מהוות אחוז קטן מכלל הרכבים. הסיבה לכך נובעת בעקבות שורה של תאונות שבהן היו מעורבים רכבים עם אוטומציה מלאה או חלקית, ועל כן ההתקדמות ההדרגתית של פיתוח הרכבים הללו יוצרת לא מעט חששות בקרב חובבי רכבים כמו גם מומחים שכבר ציפו כי הרכבים יעלו על הכבישים, אולם בפועל העתיד עדיין לא כאן וגם לא נראה שגם בשנים הקרובות אנו נראה את הרכבים הללו על הכביש. בנוסף, חלק מחברות הרכבים החדשות שהצליחו להכות גלים בשוק החליטו שלא להמשיך את הפיתוח של הרכבים הללו, כפי שהתרחש למשל חברת ליפט מכרה את מחלקת הרכב שלה לחברת טויטה.

העתיד כבר כאן – והוא לא נותן לאף אחד לעצור אותו

יחד עם זאת, חלק מהמומחים סבורים כי העתיד כבר כאן, וזאת בעקבות פיתוח מואץ של מערכות טכנולוגיות מתקדמות לצד מבחני ריסוק מוצלחים שעברו מספר דגמים של רכבים אשר הובילו ליצירה של רכבים חדשניים ובטוחים יותר. ההשקעה המסיבית בתחום לצד המגמה של הפחתת המעורבות של נהגים בתאונות בעקבות תאונת אנוש היא זו שהופכת את הרכבים הללו לבעלי פוטנציאל אדיר.

לסיכום

כאשר לוקחים בחשבון את הפיתוח המואץ של תחום הבינה המלאכותית אשר מהווה חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהעתיד שאומנם נראה רחוק לצד השקעה של כספים רבים בעולם המחקר והפיתוח של רכבים אוטונומיים, אין ספק כי יישוב הסוגייה עדיין לא הגיע לסופו, כפי שניתן לראות בהתעניינות ההולכת וגוברת בתחום שעדיין נמצא בחיתולו, אך בהחלט עשוי לשנות את תמונת המצב בכל הקשור לעולם הרכב, והשליטה עליו.

מאמרים אחרונים

רותם סלע בראיון של גיא פינס

נגישות